طراحي وب سايتبهينه سازي وب سايتطراحي سايتسعيد کلوندي
رعایت بهداشت در آپارتمان
رپورتاژ

نکات رعایت بهداشت در آپارتمان

بهداشت در آپارتمان

رعایت بهداشت در آپارتمان بی‌شک ضامن سلامتی خانواده و جامعه است اما گاهی به رغم رعایت همه موارد باز بیمار می‌شویم و علت آن را نمی‌دانیم. چه بسا که برای حفظ سلامتی در بیرون از منزل کافی نمی باشد و باید در داخل آپارتمان نیز به آن توجه شود تا هم هوای خانه سالم بماند و هم فضای آپارتمان تمیز باشد برای تمیز کردن خانه بهتر است از نظمی خاص پیروی کنید. حال مسکن کیان شما را با چند نکات اساسی و مهمی را در خصوص نکات رعایت بهداشت در آپارتمان آشنا خواهد کرد.

از جمله نکات اصلی در رعایت سلامت بهداشت آپارتمان

نکات رعایت بهداشت در آپارتمان :

گردگیری :

شاید بسیاری از ما به خاطر مشغله کاری که داریم از گردگیری صرف نظر کنیم، اما جمع شدن خاک، گرد و غبار یکی از علت های اصلی مشکلات تنفسی می باشد. برای تمیزی بیشتر و بهتر از دستمال های مرطوب برای گردگیری مبلمان، یخچال و کلا وسایل خانه استفاده شود و در فرآیند تمیز کزدن خانه همواره از قسمت بالای منزل یا اطاق شروع به تمیز کردن بکنید. منظور از بالا دورترین نقطه نسبت به درب ورودی اطاق یا منزل می باشد.

جارو برقی :

به طور منظم باید فرش ها ، مبلمان ها ، کرکره ها و پرده ها را تمیز کنید و جارو برقی بکشید. جارو برقی گرد و خاک و آشغال های ریخته شده بر روی آن ها را جمع کرده و از ایجاد آلودگی جلوگیری می کند.

شست وشوی منظم لباس و ملحفه ها :

انتخاب ملافه و روتختی مناسب در بهداشت و آرامش خواب تأثیری غیرقابل انکار دارد پارچه ها و ملحفه ها مکان مناسبی برای زندگی کک بوده و باید به طور منظم شسته شوند.هر نوع لباس یا ملحفه و پتویی را قبل از استفاده کردن بشویید تا میکروب های آن از بین برود. بهتر است یک هفته در میان روتختی و ملحفه های خود را شستشو دهید . بالش های قابل شستشو را دوبار در سال شستشو دهید و اگر تا اکنون این کار را انجام نداده اید بهتر است دیگر از بالش ها استفاده نکنید و بالش جدید تهیه کنید، چرا که بالش که شستشو داده نشود به مرکز تجمع قارچ ها و و میکروب ها تبدیل می شود و باعث بیماری های پوستی و اسهال و آسم می شود.

گردش هوا :

گردش درست هوا در منزل بسیار لازم است بنابر این پنجره ها را باز نگه دارید. آپارتمان زمانی تمیزتر بنظر می رسد که هوای پاکی داشته باشد، قوطی های نوشابه یا بسته های غذاهای آماده نیمه و سایر چیزهایی که ممکن است تولید بوی نامطبوع کند را جمع آوری کنید و با باز کردن پنجره ها و روشن کردن پنکه بگذارید هوای تمیز وارد اطاق شما شود و جریان پیدا کند. در زمان آشپزی فن هود را روشن کنید تا مانع از ماندن دود،بخار و مواد آلاینده در خانه شود .

دستگاه تصفیه هوا :

دستگاه های تصفیه هوای خوب دارای فناوری نانو می باشند که با مواد آلاینده هوا مقابله کرده و دی اکسید کربن هوا را تبدیل به اکسیژن می کنند این فناوری همچنین با ایجاد جریان هوا، آپارتمان را از گرد و خاک تمیز نگه می دارد . وجود گیاه در خانه موجب تصفیه هوا می‏شود. گیاهانی مانند پیچک، فیکوس، شیپوری، زنبق، سرخس، گل داوودی و نخل مرداب در از بین بردن آلاینده‏های شیمیایی موجود در هوای خانه مانند رنگ، محلول‏های شوینده و دود سیگار موثرترند. در واقع این گیاهان آپارتمانی فیلترهای طبیعی تصفیه هوا هستند.

از دود پرهیز کنید :

دود سیگار، قلیان، بخاری و حتی شمع که مواد آلاینده در هوا ایجاد می کنند و برای بهداشت در آپارتمان کاملا مضر است، برای سلامت ریه ها بسیار مضرمی باشد بنابراین به هیچ کس حتی به مهمان تان، اجازه سیگار کشیدن در فضای آپارتمان را ندهید !

ورود با کفش ممنوع :

کفش شما در خارج از خانه با انواع و اقسام میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا در ارتباط است و وقتی با کفش وارد خانه می‌شوید همان میکروارگانیسم‌ها را وارد خانه‌تان می‌کنید کفش گرد و خاک، عوامل حساسیت زای و میکروب های زیادی را با خود به داخل منزل می آورد پس خیلی بهتر است که با کفش وارد خانه نشویم. در آوردن کفش هنگام ورود به خانه و شستشوی مرتب کفش با آب ولرم و صابون روش مناسبی برای پیشگیری است.

برای نکات رعایت بهداشت در آپارتمان و خرید آپارتمان باید چهار رکن اساسی را برای ساکنینش تامین کنند. این چهار رکن عبارتند از:

۱) تامین رفاه جسمی و احتیاجات مربوط به آن
۲) تامین احتیاجات روحی و روانی،
۳) جلوگیری از بیماری‌های واگیر و مسری
۴)‌جلوگیری از حوادث و سوانح

مکان جغرافیایی آپارتمان :

آنچه که بسیار مهم است محل و مکان مسکن است اما در کلان شهرها این مشکل زیاد است. زیرا در بیشتر محل‌ها هم‌‌ سر و صدا زیاد است و هم هوا آلوده است. در یک طرح تحقیقاتی در انگلستان مشخص شد، هوای منطقه در اطراف بزرگراه‌ها حداقل ۲۵ درصد سرب بیشتری نسبت به سایر اماکن دارد. از طرفی سر و صدای زیاد روی ضربان قلب، گردش خون و سیستم ایمنی بدن تاثیر بدی می‌گذارد
اگر خانه کنار بیمارستان واقع شده باشد، رفت و آمد بیماران، فاضلاب و زباله‌های بیمارستانی مورد توجه قرار می‌گیرد. البته بیمارستان‌ها موظف‌اند زباله‌ها را طبق اصول و به طور جداگانه از بخش‌ها جمع‌آوری کرده و در زباله سوزهای خود بیمارستان بسوزانند. فاضلاب بیمارستان نیز حتما باید تصفیه شود که در چنین شرایطی مشکلی برای خانه‌های نزدیک بیمارستان ایجاد نخواهد شد. بیماران مراجعه کننده به بیمارستان‌ هم باید نکات بهداشتی را رعایت کرده و از انداختن هرگونه خلط، آب دهان و زباله‌های خود در اطراف بیمارستان خودداری کنند که البته این امر نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

نور و روشنایی :

جدا از مسایل فنی معماری و زیبایی شناسی، نور به علت بار گرمایی و خاصیت میکروب‌کشی که دارد، می‌تواند در سلامت فضای درونی خانه موثر باشد در شهرهای بزرگ برای نورگیری بهتر جهت شمالی، جنوبی بهتر است و این به عنوان یک امتیاز محسوب می‌شود ولی شناخت ویژگی‌های نورهای جبهه‌های گوناگون می‌تواند در تعیین جهت‌گیری، بسته به نظر طراحی تغییر کندپنجره‌ها باید حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد نور خانه را تامین کنند. از قسمت پایین به کف نچسبیده باشند تا امکان پرت شدن به خصوص در کودکان وجود نداشته باشد و حتما دارای توری‌های سالم باشند تا از ورود حشرات به خانه جلوگیری به عمل آید

خانه‌ای بدون صدا:

خیلی از مشکلات بهداشت در آپارتمان از جمله بحث آلودگی صوتی بافت‌های مسکونی شهری ناشی از سیاست‌های غلط شهرسازان و سازمان‌های شهری است. برای مثال، بزرگراه‌های شهری به ویژه در شهرهای بزرگ نه خیابان هستند و نه بزرگراه. رعایت نکردن حریم ساخت حاشیه بزرگراه‌ها سبب می‌شود تا آلودگی صوتی یکی از مشکلات خانه‌های مجاور باشد، همچنین خانه‌های مجاور فرودگاه‌ها، ترمینال‌هاو… آلودگی صوتی بالایی را متحمل می‌شوند. صوت مزاحم از مواردی است که به مرور تاثیر خود را نشان می‌دهد که سردرد‌های شدید و کم شدن قدرت شنوایی از آن جمله است.

سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی:

درجه حرارت مناسب برای آسایش ‌در منزل و رعایت بهداشت در آپارتمان حدود ۱۸ تا ۲۵ درجه است که به آن حد آسایش می‌گوییم

سال ساخت ساختمان :

ساختمان باید تا حد امکان قدیمی، نمناک و کلنگی نبوده و فاقد نم باشد. زیرا در این صورت موجب تجمع انواع حشرات و بندپایان می‌شوند که آنها نیز بیماری‌ها را منتقل می‌کنند.

سرویس بهداشتی :

توالت خانه حتما باید دارای شترگلو و سیفون باشد. شترگلو موجب می‌شود ارتباط بیرون و درون توالت قطع شده، بو باید در ساختمان نپیچد و از ورود حشرات جلوگیری کند. کف و دیوارهای توالت، حمام و آشپزخانه تا سقف حتما از جنس قابل شستشو باشد تا بهداشت آن به طور کامل تامین شود بعد از آن باید توجه کرد که سرویس های بهداشتی در کجا قرار دارند. بهتر است این سرویس‌ها در راهرو باشند، نه در پذیرایی و آشپزخانه است آشپزخانه باید تا حد امکان بزرگ باشد و دارای هود یا هواکش باشد تا مانع پیچیدن بو در خانه شود همچنین محل قرار گیری حمام در اتاق خواب مناسب‌تر است

در یک مسکن مناسب باید سیستم دفع زباله وجود داشته باشد. به خصوص در آپارتمان‌ها باید از سیستم شوتینگ استفاده شود، به شرط آنکه ساکنان نیز رعایت کرده و موجب تجمع زباله نشوند. تجمع زباله موجب می‌شود زباله تحت تاثیر میکروب‌های بی‌هوازی قرار گرفته و گازهایی از آنها متصاعد شود که مهم‌ترین آنها گاز هیدروژن سولفوره یا بوی تخم‌مرغ گندیده است. این گاز موجب آزار ساکنان شده و سبب تجمع حیوانات موذی می‌شود

داخل خانه:

برای بهداشت در آپارتمان وقتی وارد خانه می‌شوید، ابتدا آشپزخانه را ببینید. این مورد اهمیت زیادی دارد. آشپزخانه باید نور خوبی داشته باشد که به لحاظ سلامت و رشد نکردن میکروب‌ها دارای اهمیت است. آشپزخانه های مستطیل شکل مناسب‌ترند چون نمای خوبی از وسایل و ظرف و ظروف به بیننده می‌دهند. همین‌طور پنجره آن برای نصب پرده باید مناسب باشد. تهویه خوب، کابینت غیر فلزی، و نبود کجی در آشپزخانه نیز مهم است… داشتن شوفاژ به خاطر ایمنی بیشتر، بهتر است، پکیج به خاطر صدا و مصرف برق بالایی که دارد زیاد مورد قبول نیست. از نظر طبقات نیز، طبقه دوم بهترین طبقه برای اجاره آپارتمان محسوب می‌شود. هرچند سالمندان طبقه اول را می‌پسندند و جوان تر ها طبقات سوم و چهارم را به خاطر رفت و آمد کمتر و توانایی بیشتری که در بالا رفتن از پله ها دارند، بهتر می‌دانند.

درباره نویسنده

Related Posts

ارسال پاسخ به ما

ارسال پاسخ به ما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد