طراحي وب سايتبهينه سازي وب سايتطراحي سايتسعيد کلوندي
رپورتاژ

چگونه یک مبلمان مناسب انتخاب کنیم

چگونه یک مبلمان مناسب انتخاب کنیم که تضمین کننده سلامت ما باشد؟

با توجه به اینکه صندلی و مبل یکی از اساسی ترین وسایل مورد استفاده روزمره هستند ،بررسی ویژگی های  یک مبلمان مناسب ضروری است تا به کمک آن بتوان بهترین و کم عارضه ترین صندلی یا مبلمان را برای محیط زندگی خود انتخاب نمود ؛ چرا که عوارض بسیاری مانند دردهای ستون مهره ها ، گردن ،شانه ها ، بازوها حتی خواب رفتگی عضلات و… در صورت استفاده نامناسب به وجود می آید .

شاید تا بحال واژه ارگونومیک را شنیده باشید .اصطلاح ارگونومیک به طراحی تجهیزات اشاره دارد که  در تلاش برای افزایش بهره وری و راحتی و کاهش تحلیل جسمانی و درد بوجود آمده است.

واژه ارگونومی از دو کلمه یونانی اورگو به معنی کار و نومی به معنی قانون تشکیل شده است .در کتاب لغت ارگونومی عبارت است از شناخت علمی از انسان در ارتباط با محیط . علم ارگونومی یک رشته مطالعات چند شاخه ای بوده و از علوم مختلف اقتصادی ،بیولوژیکی ،آناتومی ،روانشناسی ،مدیریت ،ریاضیات و آمار و… تشکیل شده است.
هدف دانش ارگونومی تقویت بعضی از ارزش های انسانی مطلوب از جمله افزایش ایمنی ،کاهش خستگی و تنش ،افزایش راحتی ،افزایش مقبولیت نزد کاربر ، افزایش میزان رضایت شغلی و بهبود کیفیت زندگی است.


کالاها و محصولات ساخته شده باید برای استفاده انسان مطابق با نیازها ،خواسته ها ،راحتی و قابلیت های او سازگار و هماهنگ  شوند . در این میان وظیفه متخصصین ارگونومی یا مهندسین فاکتورهای انسانی مهیا کردن راحت ترین شرایط است که در برگیرنده موارد زیر است
از نظر میزان سروصدا ،کاهش بار مغزی و فشار جسمی ،میزان روشنایی ، آب و هوا ،اصلاح وضعیت کاری و کاهش نیرویی که صرف انجام دادن کارها می شود ،ساده کردن اعمال حسی -روانی در خواندن ودرک کردن وسایل نشان دهنده به منظور درک انتقال سریع ،بدون خطا و اشتباه ،راحت تر ساختن جابجایی و حرکت اهرم ها و دسته ها ، در دسترس قرار دادن کلیدها و دکمه ها و سایر قسمت ها به ترتیب اهمیت و اولویت منطقی ، اجتناب از کوشش برای فراخوانی اطلاعات غیر لازم و …
امروزه برای وسایل منزل که مورد استفاده زیاد قرار می گیرند از مبلمان گرفته تا  میز تلویزیون و میز جلو مبلی هم طرح های ارگونومی ارائه می شود
با توجه به موارد بالا فاکتور هایی که باید در طراحی ارگونومیک مبلمان در نظر گرفت به قرار زیر است
پشتی صندلی هرگز نباید کاملا صاف و به صورت ۹۰ درجه به کفی آن متصل شده باشد ،بلکه باید با کفی ،زاویه ای مناسب بسازد . در این مورد بهترین زاویه برای انجام کارهای روزمره ۱۰۵-۱۱۵ درجه می باشد . یعنی زمانی که روی صندلی می نشینید با زاویه کمی به طرف عقب متمایل باشید

– جنس رویه صندلی باید بصورتی باشد که جاذب رطوبت بوده و باعث تعریق زیاد بدن در محل هایی که با صندلی در تماس است ، نشود و در واقع صندلی بتواند تنفس کند . این جنس نباید به گونه ای باشد که هنگام نشستن آسایش دمایی بدن را بر هم زند . همچنین برای رعایت بهداشت ،بهتر است صندلی هایی که در آشپزخانه و یا مکان های بهداشتی استفاده می شوند دارای قابلیت تعویض و یا شستشوی رویه باشند.
– از آنجا که هنگام نشستن ، فشار جانبی زیادی بر ستون مهره ها وارد می شود ، باید با استفاده از یک صندلی با پشتی مناسب این فشار را کاهش داد
– نکته دیگر قوس مناسب بر روی پشتی است . این قوس باید حدودا ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر از کفی صندلی فاصله داشته و انحنای ستون مهره ها را بطور کامل پوشش دهد . اگر پشتی صندلی فاقد این خصوصیت باشد باعث ایجاد دردهای عضلانی و یا فشار بیش از حد بر روی مهره های کمری می شود.
– اگر صندلی مورد استفاده دارای چرخ است ،دقت شود که چرخ های آن روان بوده و حتما دارای ترمز باشد . حرکت های بی جا ویا عدم روان بودن چرخ ها می تواند فشارهای عصبی نا آگاهانه ای در شما بوجود آورد.

اگر صاحب کسب و کار هستید، باید به فکر راحتی و آسایش کارمندانتان در حین کار باشید. فراهم کردن مبلمان ارگونومیک، یکی از چندین راه حل جهت افزایش انگیزه کاری کارمندان است. و این احتمال وجود دارد که آنها در محل کار، کارآمد تر خواهند بود. در محیط های کاری امروزی ضروری ست که این امر مد نظر قرار گیرد.

. نمونه ای از اصول ارگونومیک در طراحی میز اداری

ارتفاع میزها در کارهای نشسته باید در حدود زانو باشد، برای مشاغلی نظیر ماشین نویسی، جواهرسازی و کارهایی که نیازمند فعالیت جسمانی زیاد است توصیه می شود ارتفاع میز برای بانوان ۶۰ سانتیمتر و برای آقایان ۶۸ سانتیمتر باشد. برای کارهای اداری که پشت کامپیوتر انجام می شود و در صورتیکه ارتفاع صندلی قابل تغییر باشد این ارتفاع می تواند بین ۷۴ تا ۷۸ متغیر باشد که معمولاً با استاندارد ۷۵ سانتیمتر در تولیدهای انبوه ساخته می شود. در میزهای اداری و دفاتر، پاها باید جای کافی برای حرکت داشته باشند. به همین دلیل وجود کشو بالای زانوها توصیه نمی شود

ارگونومی یک میز استاندارد دارای اهدافی چون بهبود بهره وری، سلامت، ایمنی و آسایش کارکنان و افزایش کارایی و بهره وری متقابل سیستم های انسان- ماشین و محیط است.
فاکتورهایی که باید در نظر گرفته شود
بعد از فراهم کردن مبلمان ارگونومیک برای خود و کارمندانتان، مطمئن شوید که این مبلمان بصورت صحیح استفاده خواهد شد. از کارمندانتان بخواهید ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنند که پای آنها بصورت صحیح و راحت روی زمین قرار گیرد. زاویه بین پا و پشت آنها باید چیزی حدود ۱۰۰ الی ۱۱۰ درجه باشد. پشتی صندلی نیز باید راحت باشد.
علاوه بر مبلمان اداری ارگونومیک، شما می توانید چاره ای بیندیشید که کارمندان ساعات زمانی کمتری را پشت میز سپری کنند. به آنها استراحت بدهید. در خلال جلسات زمانی را به قدم زدن و استراحت اندام خود اختصاص دهید.
مبلمان ارگونومیک در پاسخ به مشکلات متعدد کارمندانی شکل گرفت که ساعات طولانی را پشت میز کار خود سپری می کردند. با افزایش استفاده از کامپیوتر، ما نیز مدت زمان بیشتری را پشت میز سپری می کنیم. در حالی که ایده اصلی این است که ما می توانیم با تکنولوژی سازنده تر باشیم، ولی این شرایط همیشه یکسان نخواهد بود. اگر ما در یک محیط نا آرام مشغول به کار باشیم، ممکن است میزان کارآیی ما پایینتر از آن چیزی باشد که ما می خواهیم. ساعات طولانی پشت میز نشینی و فعالیت بدنی بسیار کم باعث خستگی و تحلیل جسمانی سریعتر ما می شود.
امروز، در دنیا یکی از اقدامات اولیه مدیران موفق توجه به این امر مهم است که در کشور ما کمتر به این سرمایه گذاری بها داده می شده است و امیدواریم که شاهد این باشیم که مدیران ما با توجه به این اصول که همچون یک سرمایه گذاری بر روی منابع انسانی و بهبود در عملکرد این افراد است در خلق محیط های استاندارد و پیشرفته کوشا باشند.

حال که اطلاعاتی در مورد مبلمان ارگونومیک بدست آوردید، می توانید برای خرید آن اقدام کنید. حتی اگر در خانه یک کامپیوتر خانگی داشته باشید می توانید یک صندلی ارگونومیک برای استفاده اعضای خانواده خریداری کنید.

درباره نویسنده

Related Posts

ارسال پاسخ به ما

ارسال پاسخ به ما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد