طراحي وب سايتبهينه سازي وب سايتطراحي سايتسعيد کلوندي
تغذیه و رژیم درمانی

تأثیر شگرف روزه داری بر بدن

بباسلام به همراهان همیشگی دایرکتوری پزشکی ایران هلث این بار با تأثیر شگرف روزه داری بر بدن در خدمت شما عزیزان هستیممطالعات محققان نشان می‌دهد، روزه تأثیر شگرفی بر جسم و روح انسان دارد و نه‌تنها به تقویت جسم می‌پردازد بلکه در درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز مفید است.با فرارسیدن ماه مبارک رمضان تمامی مسلمانان در سراسر دنیا روزه گرفته و در این ماه بیش‌ازپیش به عبادت پروردگار خود می‌پردازند و روح خود را صیقل می‌دهند. بانک اطلاعات پزشکی ، روزه نه‌تنها بر روح انسان تأثیر دارد بلکه تأثیرات شگرفی نیز بر جسم و سلامت انسان به دنبال دارد.

در تحقیقات اخیر بهترین پزشک ر:وزه نه‌تنها باعث افزایش سوخت‌وساز بدن، غلظت هورمون‌ها، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، عملکرد مثبت الکترولیت‌ها و شاخص‌های خونی می‌شود بلکه می‌تواند از بروز بسیاری از بیماری‌هایی که در دوران پیری گریبان گیر اشخاص می‌شود نیز پیشگیری کند.روزه می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها مانند آلزایمر، ضعف حافظه، بیماری‌های چشمی و افسردگی که درنتیجه افزایش سن در روح و جسم اشخاص بروز می‌کند را کاهش دهد.

روزه

* روزه و چربی خون

مطالعات محققان نشان می‌دهد، روزه گرفتن برای افرادی که مبتلابه چربی خون بالا هستند، بسیار مفید است. روزه به مبارزه علیه چربی‌های بد خون یعنی LDL پرداخته و برعکس میزان چربی‌های مفید خون HDL را افزایش می‌دهد.بدن در مدت‌زمان روزه‌داری از چربی‌های ذخیره‌شده، استفاده می‌کند که این کار کاهش توده های چربی بدن و همین‌طور کاهش وزن را به دنبال دارد. زیرا یکی از دلایل مهم افزایش وزن و چاقی، تجمع چربی‌های بد در بدن است. به همین دلیل روزه گرفتن می‌تواند برای افرادی که به چربی خون مبتلا هستند، مفید باشد.

تأثیر شگرف روزه داری بر بدن

* تاثیر روزه گرفتن بر دستگاه گوارش

دستگاه گوارش را می‌توان یکی از پرکارترین دستگاه‌های بدن نامید زیرا گوارش دائماً در حال هضم غذاست تا بتواند مواد موردنیاز سایر قسمت‌های بدن را تأمین کند. دستگاه گوارش روزه‌داران در ماه رمضان می‌تواند استراحت کرده تا بدن از ابتلا به بیماری‌های گوارشی در امان بماند.

* تأثیر روزه‌داری بر ترشح هورمون‌ها و سلول‌ها

روزه می‌تواند به تنظیم عملکرد و همین‌طور کنترل ترشح نورون‌ها پرداخته زیرا بسیاری از اختلالات هورمونی به دید رژیم غذایی نامناسب و همین‌طور وزن زیاد بروز می‌کند. درصورتی‌که در ماه رمضان و با دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل می‌توان تا حد زیادی به تنظیم فعالیت هورمون‌ها پرداخت.از دیگر فواید روزه‌داری می‌توان به تنظیم متابولیسم بدن اشاره کرد که باعث کاهش قند خون و همین‌طور کنترل فعالیت کبد می‌شود.

* تأثیر روزه برترمیم بافت ها

روزه‌داران در این ماه می‌توانند به ترمیم و رفع التهاب‌های سلول‌های بدن خود کمک کنند. انرژی بدن در روزه‌داری به‌جای آنکه صرف گوارش یا هضم مواد غذایی شود به ترمیم بافت، سلول‌ها یا افزایش قدرت سیستم ایمنی می‌پردازد.

* روزه و سم‌زدایی

سم‌زدایی، یکی از مهم‌ترین فواید روزه‌داری است. سم‌زدایی با روزه گرفتن به‌طور طبیعی انجام می‌شود و سم از روده‌ها، کبد، کلیه، ریه و … خارج می‌شود.

* روزه و کنترل چاقی

یکی از فواید مهم روزه‌داری را می‌توان در کنترل وزن و چاقی دانست. بدن در ماه رمضان به کاهش دفعات وعده‌های غذایی عادت می‌کند و این عادت غذایی می‌تواند رژیم غذایی غلط و نادرست گذشته را اصلاح کند تا با سوخت بافت‌های چربی بتوان به‌تناسب اندام دست پیدا کرد.

* تأثیر روزه بر دیابت نوع ۲

روزه و دیابت نوع ۲ (دیابت بزرگ‌سالان یا دیابت غیر وابسته به انسولین) درنتیجه عدم توانایی بدن در تولید انسولین کافی یا ناتوانی در استفاده بهینه از انسولین تولیدی رخ می‌دهد. این نوع دیابت اغلب در بزرگ‌سالان رخ می‌دهد.اضافه‌وزن و افزایش دریافت مواد غذایی پرچرب و پر کربوهیدرات در بیماران مبتلابه دیابت منجر به افزایش قند خون و همین‌طور افزایش وزن می‌شود. اما بیماران دیابتی با کاهش دریافت کالری می‌توانند مانع از ذخیره موادی مانند قند و شکر شوند.

* روزه و افسردگی

روزه نه‌تنها بر جسم انسان تأثیر دارد بلکه روح انسان را نیز صیقل داده و در درمان بیماری‌های روحی و افسردگی مفید است زیرا روزه تأثیر ضدافسردگی نیز دارد.

 

درباره نویسنده

Related Posts

ارسال پاسخ به ما

ارسال پاسخ به ما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد