طراحي وب سايتبهينه سازي وب سايتطراحي سايتسعيد کلوندي
دانستنی ها, علائم و نشانه ها

علائم پیشگیری و درمان گرمازدگی

بباز تابستان از راه رسید و افزایش بیش‌ازحد دما و گرمای شدید موجب افرایش گرمازدگی در افراد شده است.علائم،پیشگیری و درمان گرمازدگی از مهم‌ترین مسائلی است که نباید به‌سادگی از کنار آن‌ها گذشت .این بار در دایرکتوری ایران هلث به بررسی علائم گرمازدگی و درمان گرمازدگی می‌پردازیم.

گرمازدگی چیست؟

گرمازدگی موقعیتی حاد و تهدیدکننده زندگی است که در این حالت سیستم تنظیم‌کننده دمای بدن ، به دلیل قرار گرفتن طولانی‌مدت در هوای گرم یا تولید بیش‌ازحد گرما در بدن و یا وجود هر دو حالت ، از کار می‌افتد.در حالت گرمازدگی بدن نمی‌تواند گرمای اضافی خود را دفع کند، درنتیجه دمای بدن خیلی افزایش می‌یابد که می‌تواند اندام‌های اصلی را تخریب کند.

گرمازدگی

علائم گرمازدگی و درمان گرمازدگی

علائم گرمازدگی چیست؟

بانک اطلاعات پزشکی : پوست خشک و داغ – عدم تعریق – پوست ابتدا قرمز شده و سپس رنگ‌پریده یا کبود می‌شود – تنفس کوتاه و سریع – نبض سریع و ضعیف – افزایش دمای بدن به بیش از ۴۰ درجه – سردرد – گرفتگی عضلات – گشادی مردمک چشم

علائم روحی و روانی گرمازدگی شامل : زدن سخنان بی‌ربط ، گیجی ، رفتار پرخاشگر، آشفتگی و هیجان، توهم– بی‌حالی ، رخوت و بی‌حسی ( واکنش‌های بدن بیش‌ازحد آرام و آهسته می‌شود ) و تشنج است.

علائم گرمازدگی

علائمی که نشان می‌دهد در معرض گرمازدگی هستید، شامل :

ضعف و خستگی – کشیدگی و درد عضلات – استفراغ و تهوع – پوست رنگ‌پریده و چسبناک– دمای طبیعی بدن – گرفتگی عضلات – سرگیجه – ضعف و غش – ادرار زرد تیره یا نارنجی – سردرد و اسهال است.

تشخیص گرمازدگی

یک‌ترین پزشک علائم شمارا بررسی کرده و میزان فشارخون و دمای بدن شمارا اندازه می‌گیرد.دماسنج مقعدی بیشتر از دماسنج دهانی در این موارد کاربرد دارد. در این حالت پزشک نمونه ادرار و خون شمارا با تجویز آزمایش‌های مربوطه بررسی می‌کند.

درمان گرمازدگی

درمان عوارض مرتبط با گرمازدگی بستگی به‌شدت آن دارد.

درمان فوری گرمازدگی یک‌فوریت پزشکی است. اگر دیدید کسی دچار گرمازدگی شده، فوراً یک آمبولانس خبر کنید یا هر چه سریع‌تر او را به نزدیک‌ترین بیمارستان برسانید.

اولین اقدام ، کاهش هر چه سریع‌تر دمای بدن فرد است.

بنابراین اولین کاری که شما باید برای یک فرد گرمازده انجام دهید این است که :

۱- لباس‌های فرد گرمازده را درآورده و بدن او را در آب سرد فروبرید. اگر چنین امکانی وجود نداشت، با استفاده از یکپارچه یا حوله یا اسفنج ، بدن فرد را با آب سرد خیس کنید یا اینکه قطعات یخ را به‌آرامی به بدن فرد بمالید.اگر مقدار آبی که در اختیاردارید کم است، ابتدا سر و گردن او را خنک‌کنید. تکه‌های یخ را روی گردن ، زیر بغل و کشاله ران او قرار دهید. توسط یک‌تکه کاغذ یا حوله یا پنکه ، او را بادبزنید.

۲- بعد از حمام گرفتن ، فرد را در مکان خنکی قرار دهید.

۳- پاهای فرد را در محل بالاتری نسبت به بدن او قرار دهید تا جریان خون بیشتر به‌طرف سر او برود.

۴- دست‌ها و پاهای فرد را ماساژ دهید تا خونی که خنک شده ، به سمت مغز و مرکز بدن او برود.

۵ – اگر شخص به هوش است، او را تشویق کنید تا کم‌کم آب یا یک نوشیدنی خنک بنوشد. ولی اگر شخص بی‌هوش باشد، نمی‌توانید این کار را انجام دهید، بنابراین همان‌طور که گفتم بدن او را خنک‌کنید تا وقتی به هوش آمد، آب بنوشد.

۶- وقتی بدن فرد خنک شد، هر ۱۰ دقیقه یک‌بار دمای بدن او را از طریق مقعد اندازه‌گیری کنید تا دمای بدنش کمتر از ۳۸/۵ درجه سانتی‌گراد نشود.

هنگامی هم که بدن فرد را در آب سرد فرومی‌کنید، باید مراقب باشید تا دمای بدنش کمتر از ۳۹/۵ درجه نشود. اگر هم دماسنج در اختیار نداشتید، تا وقتی‌که با لمس کردن بدن او احساس می‌کنید خنک نشده، عمل خنک کردن را ادامه دهید. ولی به‌محض خنک شدن بدن فرد ، عمل خنک کردن ( در آب سرد یا به شکل دیگر ) را متوقف کنید و اگر دمای بدن او مجدداً افزایش یافت، عمل خنک کردن را از نو شروع کنید.

گرمازدگی

مراقبت بیمارستان:

در بیمارستان امکانات بهتر و روش‌های دقیق‌تری برای کنترل دمای بدن وجود دارد. در آنجا دمای مرکزی بدن به‌طور مرتب کنترل می‌شود تا فرد دچار افت ناگهانی دمای بدن ( هیپوتِرمی ) نشود. آزمایشات خونی برای تعیین مقدار نمک و سایر املاح موجود در خون انجام می‌شود و مایع درمانی برای حفظ تعادل الکترولیت ها و آب بدن صورت می‌گیرد.

بعد از اولین گرمازدگی بایستی برای مدت چند هفته مقدار آب و نمک بدن و نیز عوارضی مثل ناتوانی کلیه کنترل شود . بعد ازاین حالت برای چند هفته، تغییرات دمایی بدن رخ خواهد داد که طبیعی است.

درمان ضعف و گرفتگی عضلات ناشی از گرمای زیاد :

معمولاً این عوارض را می توان در منزل درمان کرد.

– فرد باید در محل خنکی در منزل استراحت کند، لباس‌های نازک و نخی بپوشد، لباس‌های اضافی خود را در آورد، بدن خود را با آب سرد بشوید یا بوسیله یک حوله خنک مرطوب نگه دارد یا تکه‌های یخ را به بدن خود بمالد.

– همچنین از کولر یا پنکه برای خنک کردن خود استفاده کند.

– یک نوشیدنی خنک ، حاوی نمک بنوشد. مثلاً یک قاشق چایخوری یا مرباخوری نمک را در یک لیتر آب حل کند و در طی یک ساعت کم‌کم آن را بنوشد. همچنین می‌تواند یک قاشق غذاخوری شکر یا پودر شربت را برای افزایش کالری نوشیدنی، به آن اضافه کند. اگر فرد مسن است یا نمی‌تواند نوشیدنی شور بنوشد، باید او را به بیمارستان ببرید.

– گرفتگی عضلات را می توان با ماساژ دادن آن‌ها برطرف کرد. باید روی محل گرفتگی فشار دهید و حوله ی گرمی روی آن قرار دهید. مصرف یک نوشیدنی شور، از عود گرفتگی پیشگیری می‌کند.

– فردی که دچار این عوارض شده است، حداقل باید ۲۴ ساعت استراحت کند.

روشهای پیشگیری از گرمازدگی

بهترین روش پیشگیری از گرمازدگی  این است که از بیرون رفتن در روزهای گرم خودداری شود. جستجوی پزشک در غیر اینصورت می بایست موارد زیر برای پیشگیری از گرمازدگی رعایت شود:

لباس‌های نازک، روشن و آستین کوتاه بپوشید.

از کرم های ضد آفتاب با SPF 30 و بالاتر استفاده کنید.

به منظور پیشگیر از کم آبی بدن آب اضافه بنوشید. پیشنهاد می‌شود حداقل ۸ لیوان آب در طی روز بنوشید.

از فعالیت و ورزش در روزهای گرم در فضای بیرونی خودداری کنید.

رنگ ادرار خود را چک کنید. ادرار پررنگ و غلیظ نشانه کم آبی بدن است.

وزن خود قبل و بعد از ورزش و فعالیت بدنی را چک کنید. با این کار میزان میتوانید میزان آب مورد نیاز بدن را تامین نمایید.

رنگ ادرار خود را چک کنید. ادرار پررنگ و غلیظ نشانه کم آبی بدن است.

وزن خود قبل و بعد از ورزش و فعالیت بدنی را چک کنید. با این کار میزان میتوانید میزان آب مورد نیاز بدن را تامین نمایید.

 

درباره نویسنده

Related Posts

ارسال پاسخ به ما

ارسال پاسخ به ما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد