طراحي وب سايتبهينه سازي وب سايتطراحي سايتسعيد کلوندي
راه های درمان آرتروز زانو چیست ؟
مقالات اورتوپدی, مقالات پزشکی

راه های درمان آرتروز زانو چیست ؟

ا

سلام به دوستان و همراهان سایت ایران هلث که مقالات سایت رو دنبال میکنن . موضوع این مقاله مربوط به آرتروز زانو می باشد و کسانی که از این بیماری رنج بسیاری دیده اند . اگر می خواهید که از دست آرتروز زانو خلاص شوید حتما این مقاله را بخوانید . قبل این که بخواهیم که برای درمان آرتروز زانو مطالب مهمی را به شما بگوییم باید بدانیم که خود آرتروز زانو به چه معناست . آرتروز زانو بیشترین نوع آرتروز می باشد و جزو رایج ترین آرتروز ها می باشد . هنگامی که غضروف مفصلی در اطراف زانو دچار تخریب می شود فرد دچار آرتروز زانو می شود . این بیماری بیشتر در افراد بالای ۴۵ سال رخ می دهد .

آرتروز زانو

در این موارد استخوان ها نمی توانند به راحتی روی غضروف حرکت کنند و این غضروف ها پس از مدتی دچار تغییراتی می شوند و دچار سفتی و سختی می شوند . میزان درد در افراد با هم دیگر فرق دارد و ممکن است برای یک نفر بسیار شدید و برای دیگری بسیار خفیف باشد . در افرادی که آرتروز زانو شدید است استخوان های فرد جوری به یکدیگر ساییده می شوند که بیمار دچار زانو درد می شود .

آرتروز رانو و درمان آن

برای درمان قطعی آرتروز زانو هنوز راه حلی پیدا نشده است اما با بعضی از راهکار ها می توان شدت درد را کاهش داد . برای کاهش درد آرتروز می توانید از آنتی بیوتیکی به نام دکسی سایکلین استفاده کنید علاوه بر این ها می توانید از روغن کبد ماهی نیز استفاده کنید . یکی دیگر از عواملی که می تواند به عنوان یک پیشگیری از آرتروز زانو باشد رژیم غذایی مناسب است و انجام ورزش های مخصوص لاغری که می تواند شما را در وزن ایده ال نگه دارد که همین تناسب اندام باعث جلوگیری از آرتروز زانو می شود .

عواملی که باعث آرتروز زانو می شود

مهم ترین دلیل این بیماری آسیب دیدگی زانو می باشد اما دلایل دیگری نظیر چاقی، استعداد ژنتیکی، ورزش نکردن، ضعف عضلانی، تحمل کردن وزن فراوان بر روی زانو، پا به سن گذاشتن و استفاده از کفش نامناسب نیز می باشد . اگر فرد نتوانست که با روش های غیر جراحی درد خود را التیام بخشد باید برای جراحی به پزشک مراجعه کند .

فیلمی درباره ی درمان آرتروز زانو

درمان دارویی آرتروز زانو

ابتدا برای درمان دارویی از استامینوفن استفاده میکنیم که می تواند درد آرتروز زانو را کاهش دهد . برای کسانی که نیاز به مسکن های قوی تری نیاز دارند دارو های ضد درد مخدر تجویز می شود . برخی از افراد با مصرف دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی و یا سلبرکس درد خود را کاهش می دهند . ورزش مخصوص زانو برای درمان بسیار مفید است و هنگامی که پاهای شما عضله داشته باشد همین عضله ها از این بیماری جلوگیری می کند .  مایع مفصلی دارای اسید هیالورونیک است که باعث به وجود آمدن مایع سفت و چسبناکی می شود .

طب سوزنی هم در کاهش درد زانو می تواند موثر باشد . موارد زیر شامل درمان توسط طب سنتی می باشد :

۱- درمان اسپاسم و گرفتگی ها

۲- درمان آرتروز زانو و کندرومالاسی

۳- کاهش درد کمر و گردن

۴- درمان چاقی

۵- کاهش سر درد در افرادی که از سردرد های شدید رنج می برند .

آرتروز زانو

عوامل زمینه درد زانو

ضربه و پارگی عناصر مفصل زانو باعث تشدید درد زانو می شود و پای ضربدری و پای پرانتزی هم همینطور . خم شدن مفصل زانو هم می تواند باعث این بیماری می شود و شل شدن رباط ها هم عاملی مهم برای به وجود آمدن این بیماری است .

عمل های جراحی چگونه انجام می شود

– تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی )

– برداشتن کشکک در مواردی که مفصل شدیدا درگیر

– تنظیم سطوح و عناصر مفصلی درگیر شامل برداشتن استئوفیت ها و برداشت اجسام آزاد است

– برداشتن سطوح مفصلی و جوش دادن استخوان که به این عمل فیوژن میگویند

 

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

Related Posts

ارسال پاسخ به ما

ارسال پاسخ به ما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد