طراحي وب سايتبهينه سازي وب سايتطراحي سايتسعيد کلوندي
علائم و نشانه ها, مقالات زنان و زایمان

علائم مهم سرطان پستان

سسرطان پستان ناشی از رشد خارج از قاعده سلول های غیرطبیعی در پستان می باشد و دارای  دو نوع تومورهای خوش خیم و بدخیم، است که روند زیاد شدن سلول ها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی توقف می کند و  در تومورهای بدخیم این رشد متوقف نمی شود  تا حدی که در صورت عدم درمان، تمامی قسمت های بدن را درگیر می کند تا از کار بیافتند.و در ادامه به علائم مهم سرطان پستان می پرداریم.شایع ترین نوع سرطان پستان، سرطان از منشاء مجاری شیری می باشد و از آنجا که این نوع بافت بیشتر در یک چهارم بالایی و خارجی پستان موجود است   در حدود نیمی از سرطان های پستان در ربع فوقانی و خارجی آن بوجود می آیند.

تفاوت بین  تومورهای خوش خیم و بدخیم در سرطان پستان

 باید گفت که در تمام تومورها رشد  سلول ها سریع و زیاد است خواه این تومور خوش خیم باشد یا بدخیم. آنچه  اهمیت دارد و باعث تفاوت اصلی این دو نوع تومور  می شود روندی است که زیاد شدن سلول ها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی توقف دارند  ولی در تومورهای بدخیم به صورت غیرقابل مهار ادامه دارد. این رشد سلولی در تومورهای بدخیم که همان سرطان است تا حدی ادامه دارد  که در صورت عدم درمان تمامی قسمت های بدن را تحت متاثر کرده و کارشان را مختل می کند. این در حالی که ، در تومورهای خوش خیم وجود ندارد.سرطان پستان، شایعترین سرطانی  می باشد  که خانم ها به آن مبتلا می شوند. در کشورهای غربی این بیماری بیشتر در سنین بالای ۵۰ سالوجود دارد  ولی در کشور ما بیماران جوان تر هم دچار می شوند و در بسیاری از موارد به علت عدم آگاهی از علائم بیماری در مراحل پیشرفته تری متوجه بیماریشان می شود.هر چقدر سرطان پستان زودتر مشخص شود  ، درمان آن آسان تر و موفقیت آمیز ترمی باشد. به همین دلیل لازم است بانوان جهت حفظ سلامت خود، حقایقی را در مورد این بیماری مطالعه کنند.

سرطان

نشانه های سرطان پستان چیست

از مهمترین عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می گردد عبارتند از :

داشتن سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پستان، بخصوص در مادر، خواهر یا دختر فرد

سابقه سرطان پستان در خود فرد

اگر سن اولین زایمان بیشتر از ۳۵ سال باشد

نازایی فرد

بلوغ زودرس فرد

یائسگی دیررس فرد

چاقی پس از یائسگی فرد

سرطان

 علائم مهم سرطان پستان 

 ۱- توده یا تومور پستان:

توده های مشکوک به سرطان هنگام  لمس به صورت سفت یا سخت می باشدو یا به صورت غیرمتحرک و با چسبندگی به اطراف می باشند. همان گونه که قبلاً گفتیم اغلب این توده ها منفرد و بدون درد می باشند. باید توجه کرد که قضاوت در مورد خوش خیم یا بدخیم بودن توده، بعهده بهترین پزشک معالج است   و پس از بررسی های دقیق مقدورمی شود.

 ۲- ترشح از نوک پستان:

ترشحات سینه به رنگ های مختلف (سفید، قهوه ای، آبی، خاکستری، قرمز، سبز و یا بدون رنگ)دیده می شوند. ترشح ناشی از سرطان پستان معمولاً  بر طبق بانک اطلاعات پزشکی خون واضح و یا خونابه ای یا در برخی از موارد بی رنگ هستند.

ترشح خونی یا آبکی که خودبخودی است  و از یک پستان و از یک مجرا بیرون می آید، یا همراه با غده ای در پستان باشد، ابتلا به  سرطان را زیاد میکند.

۳- تغییرات پوست پستان:

این تغییرات به صورت فرورفتگی و یا کشیدگی پوست سینه نشان داده می شوند فرورفتگی پوست سینه  ممکن است  بطور ثابت و مشخص وجود داشته باشد و یا در حالات خاصی از معاینه پستان دیده شود. کشیدگی پوست، اگر چه علامتی مهم است ولی یافته قطعی دال بر سرطان نیست و گاهی به دنبال بیماری های خوش خیم پستان نیز دیده می شود.

۴- تغییرات نوک پستان:

در بعضی افراد فرورفتگی نوک پستان ممکن است بعد از شیردهی یا پس از دوران بلوغ ایجاد گردد که معمولاً به طور خود به خودی و یا با دستکاری خود فرد به حالت اول برمی گردد. در حالیکه در سرطان، این فرورفتگی حالت ثابت می ماند و با معاینه دقیق پستان ممکن است وجود غده ای در زیر نوک و هاله پستان مشخص گردد.

قرمزی و خارش نوک پستان همراه با پوسته پوسته شدن و ترک خوردن آن، ممکن است  علامت نوعی از سرطان پستان به نام پاژه باشد.

۵- بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل:

آنچه اهمیت زیادی دارد  این موضوع می باشد که بزرگی غدد لنفاوی زیربغل می تواند به دلیل ضایعات خوش خیم و حتی    التهاب ها و ضربه به ناحیه دست و یا پستان شود. بنابراین اگرچه این علامت بیماری  را به سمت بررسی های بیشتر می برد  ولی باید دانست که این حالت از ابتدا نگران کننده نمی باشد.

با تشکر از همزاهان همیشگی دایرکتوری ایران هلث

درباره نویسنده

Related Posts

ارسال پاسخ به ما

ارسال پاسخ به ما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد