طراحي وب سايتبهينه سازي وب سايتطراحي سايتسعيد کلوندي
علائم و نشانه ها, مقالات خون و انکولوژی

علائم سرطان خون

با سلام با دایرکتوری پزشکی ایران هلث با علائم سرطان خون در خدمتتان هستیم .سرطان خون، گلبول‌های خون را درگیر می‌کند. گلبول‌های خون در چندین دسته جای می‌گیرند؛ گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها. به‌طورکلی وقتی از سرطان خون حرف می‌زنیم منظورمان این است که گلبول‌های سفید خون یا WBC‌ها درگیر شده‌اند.

گلبول‌های سفید بخش حیاتی سیستم ایمنی بدن ما را تشکیل می‌دهند. آن‌ها از بدن در برابر هجوم باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و نیز سلول‌های غیر‌عادی و سایر مواد خارجی محافظت می‌کنند. در سرطان خون، گلبول‌های سفید کارکرد عادی خود را از دست می‌دهند. آن‌ها می‌توانند سریعاً تجزیه بشوند و درنهایت گلبول‌های عادی را نیز به بیرون برانند.

سرطان خون

گلبول‌های سفید عمدتاً در مغز استخوان تولید می‌شوند اما انواع خاصی از گلبول‌های سفید نیز در غدد لنفاوی، طحال، و غده‌ی تیموس تولید می‌شود. وقتی گلبول‌های سفید تولید شدند، از طریق جریان خون و لنف‌ها در سرتاسر بدن به گردش درمی‌آیند و در طحال و غدد لنفاوی متمرکز می‌شوند. با این مقاله همراه باشید تا با انواع سرطان خون و علائم آن بیشتر آشنا شویم.

 

علائم سرطان خون

علائم سرطان خون طبق بانک اطلاعات پزشکی شامل موارد زیر است:

  • تعریق بیش‌ازحد، به‌خصوص در شب (که به آن «تعریق شبانه» گفته می‌شود)
  • احساس خستگی و ضعفی که با استراحت کردن رفع نمی‌شود
  • کاهش وزن ناخواسته
  • درد و حساسیت استخوان (احساس درد و ناراحتی در اثر تماس و لمس پوست)
  • تورم غدد لنفاوی (به‌خصوص در ناحیه گردن و زیر بغل) و بی‌درد شدن
  • بزرگ شدن کبد و طحال
  • لکه‌های قرمز روی پوست که به آن پتشی (petechiae) گفته می‌شود
  • خونریزی و کبودی شدن پوست به‌راحتی
  • تب یا لرز
  • عفونت‌های مکرر

 

سرطان خون

تشخیص سرطان خون

 روش‌های تشخیص انواع سرطان‌های خون شامل موارد ذیل است:
ـ معاینه و ارزیابی بزرگ شدن کبد، طحال، غدد لنفاوی، پشت آرنج، کناره ران و گردن
ـ انجام آزمایش‌های خونی و سایر آزمایش‌های لازم
ـ تست های خونی برای ارزیابی تعداد سلول‌های خونی نابالغ (پلاسما)
ـ نمونه‌گیری مغز استخوان
ـ نمونه‌گیری از مایع کمری
ـ روش‌های تصویربرداری نظیر عکس‌برداری، سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن.
ـ درمان سرطان‌های حاد و مزمن خون
ـ استفاده از روش‌های درمانی خاص برای یک بیمار بر عهده پزشک می‌باشد و بر اساس سن، سلامت عمومی و تاریخچه
پزشکی بیمار و وسعت بیماری، میزان تحمل بیمار در مقابل داروها یا روش‌های درمانی خاص انتظاری که از سیر بیماری وجود دارد و ارجحیت خود بیمار هست. روش‌های درمانی شامل موارد ذیل است.
شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، پیوند سلول‌های بنیادین مغز استخوان، درمانهای بیولوژیکی، تزریق خون و استفاده از داروهایی که مانع از تخریب سایر سیستم‌های بدن تحت تأثیر انتشار سرطان می‌شوند.

 

درمان سرطان خون

سرطان خون معمولاً با کمک یک هماتولوژیست-انکولوژیست درمان می‌شود. تخصص این پزشکان در حیطه‌ی اختلالات و سرطان خون است. درمان سرطان خون به نوع و مرحله‌ی آن بستگی دارد. برخی از انواع سرطان‌های خون آهسته رشد می‌کنند و نیازی به درمان فوری ندارند. درمان سرطان خون معمولاً دربردارنده‌ی یک یا چند مورد زیر است:

در شیمی‌درمانی از داروها برای کشتن سلول‌های سرطانی خون استفاده می‌شود. بسته به نوع لوسمی، یک یا ترکیبی از چند دارو مصرف می‌شود.

در پرتودرمانی از تابش انرژی بالا برای آسیب رساندن به سلول‌های لوسمی و متوقف کردن رشد آن‌ها استفاده می‌شود. تابش پرتو را می‌توان در منطقه‌ی خاصی از بدن یا سراسر آن اعمال کرد.

با کاشت سلول‌های بنیادی می‌توان مغز استخوان آسیب‌دیده را بامغز استخوان سالم تعویض کرد؛ این مغز استخوان یا از بدن خودتان می‌آید یا از بدن فرد اهداکننده.

در درمان ایمنی یا بیولوژیکی از داروهایی استفاده می‌شود که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند تا مجدداً سازمان‌دهی شود و به سلول‌های سرطانی حمله کند.

در درمان هدف‌گیر از داروهایی استفاده می‌شود که از آسیب‌پذیر بودن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کنند. برای مثال، ایماتینیب (Gleevec) دارویی هدف‌گیر است که عمدتاً از آن بر ضد لوسمی میلوئیدی مزمن استفاده می‌شود.

درباره نویسنده

Related Posts

ارسال پاسخ به ما

ارسال پاسخ به ما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد